Nebyli jsme si úplně jisti, jaký bude zájem o kurzy pro pokročilejší kodéry, ale počet přihlášených na tento kurz nás opravdu překvapil. Přibližně 100 zdravotnických pracovníků projevilo zájem o školení zaměřené na pokročilé klinické kódování, což nás motivovalo k tomu, abychom pro ně připravili co nejlepší program.

Kdo je vlastně „středně pokročilý“ kodér?

Někdo, kdo:

  • absolvoval základní kurz kódování,
  • má již nějaké zkušenosti z praxe,
  • je pověřen kódováním jako lékař,
  • zajímá se o širší dopady kódování.

Naší snahou bylo uspokojit všechny zájemce, a proto jsme kurzy rozdělili do několika termínů a lokalit. Kromě školení kódování jsme si udělali čas i na malý průzkum, abychom zjistili, jak vlastně v praxi vypadá „život kolem kódování“, tzn. co všechno je za tím a jak se kodéři, lékaři a pojišťovny vzájemně ovlivňují.

Fakta: Kurzy v číslech

V září a říjnu 2024 jsme uspořádali 6 jednodenních kurzů zaměřených na pokročilé kódování, kterých se zúčastnilo cca 90 účastníků. Byli mezi nimi nejen kodéři, ale i lékaři, kteří se zabývají kódováním, a zároveň revizní lékaři z pojišťoven.

Kurzy navazovaly na dvoudenní školení pro začátečníky a přinesly pokročilá témata, včetně oblastí souvisejících s controllingem. Jaká byla místa konání? Praha, Ostrava a 2 středně velké nemocnice. Uspořádat školení přímo v nemocnici účastníkům vždy poskytne maximum praktických zkušeností a přímý kontakt s prostředím, ve kterém kódování probíhá.

Příprava na kurzy: Kvalita na prvním místě

Školení vedl zkušený odborník, MUDr. Petr Tůma, který pečlivě připravil obsah kurzu a průběžně jej upravoval, aby vyhověl různorodým potřebám účastníků. Současně naším cílem bylo, aby se všichni účastníci nejen něco naučili, ale i si to prakticky vyzkoušeli, k čemuž byla využita počítačová učebna. Tam si kodéři mohli rovnou ověřit kódování v praxi a v aplikaci PVD vyzkoušet i složitější funkce.

Co na to účastníci?

Účastníci hodnotili kurz velmi pozitivně. Kromě odborné kvality školení si chválili i příjemné prostředí a atmosféru, která panovala napříč mezi účastníky. V pražské budově ICZ navíc měli všichni krásný výhled na Hradčany, což přispělo k příjemnému zážitku. V Ostravě pak účastníci absolvovali exkurzi do nové, moderní hyperbarické komory.

Účastníci ocenili možnost otevřené diskuze, která probíhala během kurzů. Všechny teoretické informace měly praktickou aplikaci, díky čemuž se účastníci mohli rovnou ponořit do kódování, což zvýšilo efektivitu výuky. Navíc menší skupiny a neformální přístup podpořily přátelskou atmosféru, která umožnila lepší interakci během kurzu.

Z našich zkušeností

Organizování kurzů, kde se mísí různí účastníci – od začátečníků po pokročilé – nebylo vždy snadné. I přesto, že se kurzů účastnili jak lékaři, tak kodéři, přineslo určité výhody. Lékaři se díky tomu lépe seznámili s pohledem kodérů, a naopak kodéři získali cenný vhled do toho, jak vidí kódování samotní lékaři.

Co nás dále zaujalo, je rostoucí zapojení kodérů do aktivit, které jdou nad rámec tradičního kódování, například do analýzy dat nebo podpory manažerských rozhodnutí. Tím se jim rozšiřují kompetence a zvyšují nároky na jejich dovednosti.

Co se týče určování, kdo patří do kategorie „středně pokročilý“, musíme říct, že to není vždy jednoduché. Na kurzy se přihlásili jak lidé se středními zkušenostmi, tak ti s dlouholetou praxí. To vedlo k poměrně různorodým skupinám, ale i díky tomu se během kurzů rozvinula spousta užitečných diskuzí.

Jak pokračovat dál?

Na závěr bychom rádi zmínili, že otázky, které účastníci pokládali před, během i po kurzu, byly pro nás velmi cenné. Ukázalo se, že komunikace mezi kodéry a lékaři není vždy snadná, ale je naprosto klíčová pro správné nastavení procesů v nemocnicích. Na základě zpětné vazby bychom rádi v budoucnu přinesli ještě více materiálů a odpovědí, které by mohly účastníkům pomoci v jejich každodenní praxi.

Děkujeme všem účastníkům za jejich aktivitu a těšíme se na další školení, která pomohou zlepšit kódování a zdravotnickou praxi v České republice.

Lenka Dezortová