Tady si můžete sami rozhodnout, o čem se bude se bude diskutovat, stanovit tak téma a dozvědět se názory ostatních.
Sledovat
33 Komentáře
nejlépe hodnocené
nejnovějšínejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Petra Kozubíková
5. 03. 2019 09:57
Dobrý den, potřebuji poradit správné kódování: fraktura complexus zygomaticomaxillaris, arcus zygomaticus a baseos orbitae je správné dát do HDG pouze S027 nebo do VDG ještě nakódovat S023 a S024? Lékař nakódoval do HDG S024 a do VDG S023 a já si myslím, že je to špatně. Že by měla být v HDG pouze mnohočetná zlomenina a ve VDG nic (ale to se jim nelíbí), nebo v HDG mnohočetná a ve… Číst vice »
Dobrý den, dg. S023 (zlomenina spodiny očnice) je specifická zlomenina, tzv. blow-out fracture, vyžadující operační postup spojený s překrytím defektu ve spodině očnice, často ve spolupráci s oftalmologem. Dg. S024 (zlomenina os zygomaticum a maxily) je operována pouze při větším posunu, jinak je léčena neoperačně antibiotiky. Kódování pro účely DRG se řídí tím, zda byly s oběma diagnózami spojeny zvýšené náklady, tedy musely být léčeny každá ve vlastní rovině (specifickým… Číst vice »
Veronika Popelářová
11. 04. 2019 08:49
Dobrý den, prosím o radu.
Pacient byl přijat na interní JIP s akutním respiračním selháním, v úvodu hospitalizace NIV (63 hodin), poté přeložen na plicní k titraci DDOT kde přechodně BiPAP/CPAP (43 hodin). Započítává se titrace DDOT jako ventilace? Já myslím že ano ale ráda bych slyšela názor někoho dalšího. Děkuji.
Dobrý den,
ano, do celkové doby umělé plicní ventilace se započítává i přechodné napojení na BiPAP/CPAP – je to uvedeno v Metodice užití DRG markerů, kapitola 1. Pouze se nezapočítává doba, kdy byl pacient „zcela odpojen“ od mechanického přístroje.
S pozdravem
Dobrý den, mohu se zeptat, jak jste potom kódovala DDOT na plicním? Jestli jste pokračovala jako akutní respirační selhání nebo již chronické (J961) na pozici VDG? Děkuji.
drgzka
25. 03. 2019 08:20
Dobrý den,
kterou dg kódovat na pozici HDG-pacient přijat pro akutní respirační selhání,na RTG pneumonie,pozitivní chřipka H1N1….Pneumonie nebo akutní respirační selhání?
Děkuji
Dobrý den, pro dg. J960 (akutní respirační selhání) je nutné vyšetření hodnoty pO2 v arteriální krvi, popř. arterializované krve z ušního lalůčku (ASTRUP), méně vhodná je krev z prstu (falešně nižší naměřené hodnoty). Hodnoty pO2 < 10 kPa jsou indikací k oxygenoterapii, hodnoty pO2 < 9,3 kPa při inhalaci kyslíku maskou jsou indikací k UPV (zde se ještě zohledňuje hodnota pCO2, pokud ta je vyšší než 8,0 kPa, jedná se… Číst vice »
Lenka Mikuličková
27. 06. 2019 12:57
Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s dotazem ohledně vykazování novorozenecké žloutenky. Jedná se mi konkrétně o diagnózy v rozsahu P55-P59 – hyperbilirubinemii s nutností fototerapie. Ráda bych vykazovala navyšující diagnózu (CC), když máme u novorozenců navýšení nákladů prostřednictvím FT, ale problém spočívá v tom, že u většiny těchto případů, se v našem zdrav. zařízení nedohledává nebo není konkretizována příčina této žloutenky. Proto, se naši lékaři „bojí“ vykazovat navyšující… Číst vice »
Titulek příspěvku
Kódování - hyperbilirubinémie s nutností fototerapie přístrojem
Dobrý den, kódování diagnóz P55-P59 je upraveno M-K-D v platném znění (v016), v kapitole 2.9.1. a pracuje se zde pouze s pojmem hyperbilirubinémie jakožto laboratorní hodnoty, a dále se rozlišuje: bez nutnosti FT nebo s nutností FT. Nepracuje se tedy s pojmem žloutenka či hemolýza. Ve Vašem případě je spíše vhodné iniciovat na úrovni ředitelství zdrav. zařízení nebo na úrovni primariátu oddělení zavedení pravidla, aby ošetřující lékař vždy do dokumentace… Číst vice »
Jana Václavková
4. 09. 2019 09:22
Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o názor a radu, kdy (a jestli vůbec ) kódovat dg.Z37.0- 37.9, tj. výsledek porodu. Podle MKN je tato položka určena k použití jako dodatkový kód k vyznačení výsledku porodu do záznamu matky. Při poslední revizi poj 205 odmítla uznat dg. Z37,1 -CC z tohoto důvodu. Má smysl v souhrnu diagnóz tyto dg. zadávat? A pokud nemá, proč jsou v seznamu? Je to matoucí.… Číst vice »
Dobrý den, kódování diagnóz Z37.0-Z37.9 v M-K-D v platném znění (v016) upraveno není. Vycházíme – li ze znění MKN-10, je u položky Z37 uvedena Poznámka: Tato položka je určena k použití jako dodatkový kód k vyznačení výsledku porodu do ZÁZNAMU MATKY. Tedy pouze do zdravotnické dokumentace matky daného zařízení, nikoliv již do účtu pro zdravotní pojišťovnu. Pro doplnění ještě uvádím, že kódy Z37.0-Z37.9 jsou vždy vykazovány na pozici VDG; na… Číst vice »
Jana Kurková
14. 10. 2019 09:25
Dobrý den, mohla bych poprosit o vysvětlení, v kterých případech (od roku 2020) vykazovat doplňkové U-kódy? Vždy, když se u pacienta provede daný test (Barthelové, rozšířený Barthelové, MMSE). A pro který z kódů se rozhodnout, když jsou u každé možné 3 varianty (např. U50.0, U50.00 a U50.1)? Mohu někde nalézt podrobnější metodiku?
Děkuji Kurková.
Dobrý den, tyto metodické otázky je vhodné adresovat přímo v ÚZISu, např. e-mail: miroslav.zvolsky@uzis.cz případně irena.rubesova@uzis.cz. Kódy byly zavedeny jako dočasné, pro zpřesnění různých stupňů závažnosti onemocnění nebo léčených stavů.
drgzka
18. 11. 2019 07:50
Dobrý den,
jak postupovat v případě,že u pacienta na CT popsána embolie plicní + infarkt pneumonie.Jako HDG I269,ale je správně J188 /infarkt pneumonie /?Na rtg bez infiltrace,CRP vysoké,aplikace ATB .
Děkuji
Dobrý den, pojem „infarkt pneumonie“ je poměrně neobvyklý, nejspíš se tím myslí ložisko pneumonie v plicích, které se druhotně infarzovalo, na podkladě embolie do plic. Zde platí obecné pravidlo, že pokud byly obě diagnózy léčeny současně , na pozici HDG se vykáže ta diagnóza, která byla spojena s vyššími náklady. Na RTG nemusí být ložisko popsáno, přesnější je zmíněné CT, a pokud byla ATb podána, je možné tuto dg. vykázat.
Z popisu autora drgzka není jasné, co bylo dříve jestli: plicní embolie s infarktem plíce a následnou pneumonií tohoto infarktového ložiska, nebo primárně byla nejprve pneumonie, která byla komplikována plicní embolií a infarktem plíce. Ať tak či onak, platí obecné pravidlo, že pokud byly obě diagnózy léčeny současně, na pozici HDG se vykáže ta diagnóza, která byla spojena s vyššími náklady.
Jindra
2. 12. 2019 08:22
Dobrý den,
jak postupovat v případě extraparenchymového hematomu 21x55x47+ hematurie po punkci ledviny? Pac. uložen na JIP, podána mraž. plazma, hemostyptika, kontrolní RTG + prodloužená hospitalizace. Dle metodiky nesplňujeme kritéria pro T810. Děkuji.
Dobrý den,
v daném případě vykažte diagnózu S37.00 Poranění ledviny bez otevřené rány do dutiny, neboť Metodika kódování diagnóz v016 uvádí v obecné části v kapitole 1.7.5. „…pokud stav není pod položkami T80-T88 výslovně uveden“; což není, použijete kódování z orgánových kapitol I-XIX. S-diagnózy spadají právě do kapitoly XIX.
Eva
13. 01. 2020 19:44
Dobrý den, není mi jasná metodika diferenciace mezi dg. J95.2 a J96.00. Pokud zůstane pacient ventilovaný po operaci, kdy se zadává první a kdy ta druhá? Pacient má copd, pro hypoxemické resp. Selhání po výkonu zůstavá ventilovaný. Pacient má kraniotrauma, tedy poruchu vědomí s poruchou průchodnosti dýchacích cest. Asi laicky chápu, že j95 se týká situace, kdy je na vině čistě operace a její komplikace (nebo anestezie) a j96 všech… Číst vice »
Dobrý den, metodika pro rok 2020 stanoví, že VDG J95.2 se vykáže pokud je z důvodu akutní plicní nedostatečnosti nutná umělá plicní ventilace včetně neinvazivní ventilace déle než 48 hodin po skončení operačního zákroku. Odpadlo již předchozí pravidlo o intervalu do 30 dní. V případě VDG J96.0x je nutná hospitalizace na JIP a respir. selhání bylo prokázáno Astrupem NEBO je nutná UPV vč. neinvazivní. Příslušný typ respiračního selhání vykážete na… Číst vice »
MUDr. David Kadaňka
18. 02. 2021 12:52
Vážené kolegyně a kolegové, dovoluji si zde zveřejnit příklad kódování, se kterým se na mne obrátila paní kodérka: Operace: Peritonitis acuta diffusa purulenta, ulcus ventriculi prepylorici parietis dorsalis cum perforationem, sutura,lavage drainage Průběh hosp.:Pacient přijat pro bolesti břicha s dg. pneumoperitonea a susp. na perforační NPB charakteru vředové léze GD, po nezbytné přípravě operace s potvrzením perforovaného prepylorického vředu zadní strany antra s difuzní purulentní peritonitídou -provedena sutura, laváž, drenáž. Pacient… Číst vice »
Titulek příspěvku
Příklad kódování
Anna Nováková
4. 03. 2021 19:33
Dobrý večer, jdu pro radu ohledně výkonu odběru krve 91481 – stanovení hladiny procalcinoninu. Dle vykazování lze pouze s dg.A41.x, ale pokud se nabírá, aby se u virové pneumonie prokázala nebo vyloučila bakteriální superinfekce, nepotvrdí se, jak se k tomu postavit. A41.x – sepse nebyla prokázána, tudíž dg.nelze zapsat, ale byl proveden tento odběr, někde i opakovaně, když šlo o delší hospitalizaci. Sepsi vykázat, aby se výkon proplatil, i když… Číst vice »
Titulek příspěvku
Odběr procalcitoninu vs. neprokázání sepse a jeho validace od pojišťovny.
Milá paní Nováková, Z registračního listu neplyne, že vyšetření procalcitoninu lze provádět jen u prokázané sepse. Naopak je tam uvedeno, že indikací je diferenciální diagnostika sepse. Tedy ZP by – podle registračního listu – neměla zpochybňovat indikace vyšetření, u nichž se sepse zvažuje, ale nemusí být nakonec prokázána. V době odběru ale můžete na žádanku psát i suspektní diagnózy (stavy , na které je podezření) a to je právě sepse. Kódem sepse… Číst vice »
vackova
24. 06. 2021 04:00
Dobrý den, prosím o radu. Často nám z Brna překládají operované pacienty z našeho spádu k doléčení. Jedna z nejčastějších operací je TEP kyčle a překlad k nám bývá cca 4 dny po provedení operace. Průběh hospitalizace u nás v nemocnici je např.: „Pooperační průběh standartní, rány se hojí primárně, stehy ponechány in situ. Prevence TEN – bandáže DKK + LMWH, analgetika Kontrolní KO: hemoglobin s mírným poklesem, bez nutnosti substituce. Pac. vertikalizována a je zahájena… Číst vice »
Milá paní Orsághová Omlouváme se, že odpovídáme se zpožděním, ale nějak nám váš dotaz zapadl. Samotná skutečnost, že je na místě HDG M87.05-Idiopatická aseptická nekróza kosti (pánevní krajiny), nevede k tomu, že by měl být vykázán další kód (vámi uváděný M16.1 z toho nevyjímaje). M87.0 není předmětem podvojného kódování. Samozřejmě, že při splnění kriterií pro VDG může být M16.1 na místě VDG. (Jiná situace by byla , kdyby na místě HDG byl… Číst vice »
Katka
17. 12. 2022 11:50
Dobrý den, na facebooku vznikla skupina Kódování diagnóz, pro kodéry možná dobrý nápad.
Dobrý den, paní Katko,
děkujeme za informaci, nicméně tým PVD nijak neplánuje aktivně působit na této sociální platformě.
Radka
21. 12. 2022 21:35
Prosím, potřebuji poradit, děkuji. Jedná se o kódování sepse, o přesná pravidla. Zapíše- li lékař do dg souhru sepsi, kódujeme ji automaticky, nebo se o kódování sepse ještě rozhodujeme podle SOFA skóre? Je mi jasné, že pokud lékař sepsi neuvede a my si myslíme, že se o sepsi jedná, že lékaře kontaktujeme a konzultujeme s ním hospitalizační případ. Děkuji.
Dobrý den, paní Radko, SOFA skóre je zmíněné v samostatném příspěvku v digitální knihovně EDU ICZ týkající se Kódování sepse. Doporučuji video zhlédnout. SOFA skóre je zde zmíněné a vysvětlené proto, že na něj v komentáře odkazují autoři pravidla o kódování sepse. Cílem prezentace bylo vysvětlit kodérovi, co SOFA skóre je a přibližně za jakých klinických okolností se dosahuje kritická hodnota změny SOFA. Od kodéra se nečeká, že bude SOFA skóre počítat… Číst vice »
Dobrý den, potřebuji poradit správné kódování: fraktura complexus zygomaticomaxillaris, arcus zygomaticus a baseos orbitae je správné dát do HDG pouze S027 nebo do VDG ještě nakódovat S023 a S024? Lékař nakódoval do HDG S024 a do VDG S023 a já si myslím, že je to špatně. Že by měla být v HDG pouze mnohočetná zlomenina a ve VDG nic (ale to se jim nelíbí), nebo v HDG mnohočetná a ve… Číst vice »
Dobrý den, dg. S023 (zlomenina spodiny očnice) je specifická zlomenina, tzv. blow-out fracture, vyžadující operační postup spojený s překrytím defektu ve spodině očnice, často ve spolupráci s oftalmologem. Dg. S024 (zlomenina os zygomaticum a maxily) je operována pouze při větším posunu, jinak je léčena neoperačně antibiotiky. Kódování pro účely DRG se řídí tím, zda byly s oběma diagnózami spojeny zvýšené náklady, tedy musely být léčeny každá ve vlastní rovině (specifickým… Číst vice »
Dobrý den, prosím o radu.
Pacient byl přijat na interní JIP s akutním respiračním selháním, v úvodu hospitalizace NIV (63 hodin), poté přeložen na plicní k titraci DDOT kde přechodně BiPAP/CPAP (43 hodin). Započítává se titrace DDOT jako ventilace? Já myslím že ano ale ráda bych slyšela názor někoho dalšího. Děkuji.
Dobrý den,
ano, do celkové doby umělé plicní ventilace se započítává i přechodné napojení na BiPAP/CPAP – je to uvedeno v Metodice užití DRG markerů, kapitola 1. Pouze se nezapočítává doba, kdy byl pacient „zcela odpojen“ od mechanického přístroje.
S pozdravem
Dobrý den, mohu se zeptat, jak jste potom kódovala DDOT na plicním? Jestli jste pokračovala jako akutní respirační selhání nebo již chronické (J961) na pozici VDG? Děkuji.
Dobrý den,
kterou dg kódovat na pozici HDG-pacient přijat pro akutní respirační selhání,na RTG pneumonie,pozitivní chřipka H1N1….Pneumonie nebo akutní respirační selhání?
Děkuji
Dobrý den, pro dg. J960 (akutní respirační selhání) je nutné vyšetření hodnoty pO2 v arteriální krvi, popř. arterializované krve z ušního lalůčku (ASTRUP), méně vhodná je krev z prstu (falešně nižší naměřené hodnoty). Hodnoty pO2 < 10 kPa jsou indikací k oxygenoterapii, hodnoty pO2 < 9,3 kPa při inhalaci kyslíku maskou jsou indikací k UPV (zde se ještě zohledňuje hodnota pCO2, pokud ta je vyšší než 8,0 kPa, jedná se… Číst vice »
Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s dotazem ohledně vykazování novorozenecké žloutenky. Jedná se mi konkrétně o diagnózy v rozsahu P55-P59 – hyperbilirubinemii s nutností fototerapie. Ráda bych vykazovala navyšující diagnózu (CC), když máme u novorozenců navýšení nákladů prostřednictvím FT, ale problém spočívá v tom, že u většiny těchto případů, se v našem zdrav. zařízení nedohledává nebo není konkretizována příčina této žloutenky. Proto, se naši lékaři „bojí“ vykazovat navyšující… Číst vice »
Dobrý den, kódování diagnóz P55-P59 je upraveno M-K-D v platném znění (v016), v kapitole 2.9.1. a pracuje se zde pouze s pojmem hyperbilirubinémie jakožto laboratorní hodnoty, a dále se rozlišuje: bez nutnosti FT nebo s nutností FT. Nepracuje se tedy s pojmem žloutenka či hemolýza. Ve Vašem případě je spíše vhodné iniciovat na úrovni ředitelství zdrav. zařízení nebo na úrovni primariátu oddělení zavedení pravidla, aby ošetřující lékař vždy do dokumentace… Číst vice »
Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o názor a radu, kdy (a jestli vůbec ) kódovat dg.Z37.0- 37.9, tj. výsledek porodu. Podle MKN je tato položka určena k použití jako dodatkový kód k vyznačení výsledku porodu do záznamu matky. Při poslední revizi poj 205 odmítla uznat dg. Z37,1 -CC z tohoto důvodu. Má smysl v souhrnu diagnóz tyto dg. zadávat? A pokud nemá, proč jsou v seznamu? Je to matoucí.… Číst vice »
Dobrý den, kódování diagnóz Z37.0-Z37.9 v M-K-D v platném znění (v016) upraveno není. Vycházíme – li ze znění MKN-10, je u položky Z37 uvedena Poznámka: Tato položka je určena k použití jako dodatkový kód k vyznačení výsledku porodu do ZÁZNAMU MATKY. Tedy pouze do zdravotnické dokumentace matky daného zařízení, nikoliv již do účtu pro zdravotní pojišťovnu. Pro doplnění ještě uvádím, že kódy Z37.0-Z37.9 jsou vždy vykazovány na pozici VDG; na… Číst vice »
Dobrý den, mohla bych poprosit o vysvětlení, v kterých případech (od roku 2020) vykazovat doplňkové U-kódy? Vždy, když se u pacienta provede daný test (Barthelové, rozšířený Barthelové, MMSE). A pro který z kódů se rozhodnout, když jsou u každé možné 3 varianty (např. U50.0, U50.00 a U50.1)? Mohu někde nalézt podrobnější metodiku?
Děkuji Kurková.
Dobrý den, tyto metodické otázky je vhodné adresovat přímo v ÚZISu, např. e-mail: miroslav.zvolsky@uzis.cz případně irena.rubesova@uzis.cz. Kódy byly zavedeny jako dočasné, pro zpřesnění různých stupňů závažnosti onemocnění nebo léčených stavů.
Dobrý den,
jak postupovat v případě,že u pacienta na CT popsána embolie plicní + infarkt pneumonie.Jako HDG I269,ale je správně J188 /infarkt pneumonie /?Na rtg bez infiltrace,CRP vysoké,aplikace ATB .
Děkuji
Dobrý den, pojem „infarkt pneumonie“ je poměrně neobvyklý, nejspíš se tím myslí ložisko pneumonie v plicích, které se druhotně infarzovalo, na podkladě embolie do plic. Zde platí obecné pravidlo, že pokud byly obě diagnózy léčeny současně , na pozici HDG se vykáže ta diagnóza, která byla spojena s vyššími náklady. Na RTG nemusí být ložisko popsáno, přesnější je zmíněné CT, a pokud byla ATb podána, je možné tuto dg. vykázat.
Nebylo myšleno jako plicní infarkt? 🙂
Z popisu autora drgzka není jasné, co bylo dříve jestli: plicní embolie s infarktem plíce a následnou pneumonií tohoto infarktového ložiska, nebo primárně byla nejprve pneumonie, která byla komplikována plicní embolií a infarktem plíce. Ať tak či onak, platí obecné pravidlo, že pokud byly obě diagnózy léčeny současně, na pozici HDG se vykáže ta diagnóza, která byla spojena s vyššími náklady.
Dobrý den,
jak postupovat v případě extraparenchymového hematomu 21x55x47+ hematurie po punkci ledviny? Pac. uložen na JIP, podána mraž. plazma, hemostyptika, kontrolní RTG + prodloužená hospitalizace. Dle metodiky nesplňujeme kritéria pro T810. Děkuji.
Dobrý den,
v daném případě vykažte diagnózu S37.00 Poranění ledviny bez otevřené rány do dutiny, neboť Metodika kódování diagnóz v016 uvádí v obecné části v kapitole 1.7.5. „…pokud stav není pod položkami T80-T88 výslovně uveden“; což není, použijete kódování z orgánových kapitol I-XIX. S-diagnózy spadají právě do kapitoly XIX.
Dobrý den, není mi jasná metodika diferenciace mezi dg. J95.2 a J96.00. Pokud zůstane pacient ventilovaný po operaci, kdy se zadává první a kdy ta druhá? Pacient má copd, pro hypoxemické resp. Selhání po výkonu zůstavá ventilovaný. Pacient má kraniotrauma, tedy poruchu vědomí s poruchou průchodnosti dýchacích cest. Asi laicky chápu, že j95 se týká situace, kdy je na vině čistě operace a její komplikace (nebo anestezie) a j96 všech… Číst vice »
Dobrý den, metodika pro rok 2020 stanoví, že VDG J95.2 se vykáže pokud je z důvodu akutní plicní nedostatečnosti nutná umělá plicní ventilace včetně neinvazivní ventilace déle než 48 hodin po skončení operačního zákroku. Odpadlo již předchozí pravidlo o intervalu do 30 dní. V případě VDG J96.0x je nutná hospitalizace na JIP a respir. selhání bylo prokázáno Astrupem NEBO je nutná UPV vč. neinvazivní. Příslušný typ respiračního selhání vykážete na… Číst vice »
Vážené kolegyně a kolegové, dovoluji si zde zveřejnit příklad kódování, se kterým se na mne obrátila paní kodérka: Operace: Peritonitis acuta diffusa purulenta, ulcus ventriculi prepylorici parietis dorsalis cum perforationem, sutura,lavage drainage Průběh hosp.:Pacient přijat pro bolesti břicha s dg. pneumoperitonea a susp. na perforační NPB charakteru vředové léze GD, po nezbytné přípravě operace s potvrzením perforovaného prepylorického vředu zadní strany antra s difuzní purulentní peritonitídou -provedena sutura, laváž, drenáž. Pacient… Číst vice »
Dobrý večer, jdu pro radu ohledně výkonu odběru krve 91481 – stanovení hladiny procalcinoninu. Dle vykazování lze pouze s dg.A41.x, ale pokud se nabírá, aby se u virové pneumonie prokázala nebo vyloučila bakteriální superinfekce, nepotvrdí se, jak se k tomu postavit. A41.x – sepse nebyla prokázána, tudíž dg.nelze zapsat, ale byl proveden tento odběr, někde i opakovaně, když šlo o delší hospitalizaci. Sepsi vykázat, aby se výkon proplatil, i když… Číst vice »
Milá paní Nováková, Z registračního listu neplyne, že vyšetření procalcitoninu lze provádět jen u prokázané sepse. Naopak je tam uvedeno, že indikací je diferenciální diagnostika sepse. Tedy ZP by – podle registračního listu – neměla zpochybňovat indikace vyšetření, u nichž se sepse zvažuje, ale nemusí být nakonec prokázána. V době odběru ale můžete na žádanku psát i suspektní diagnózy (stavy , na které je podezření) a to je právě sepse. Kódem sepse… Číst vice »
Dobrý den, prosím o radu. Často nám z Brna překládají operované pacienty z našeho spádu k doléčení. Jedna z nejčastějších operací je TEP kyčle a překlad k nám bývá cca 4 dny po provedení operace. Průběh hospitalizace u nás v nemocnici je např.: „Pooperační průběh standartní, rány se hojí primárně, stehy ponechány in situ. Prevence TEN – bandáže DKK + LMWH, analgetika Kontrolní KO: hemoglobin s mírným poklesem, bez nutnosti substituce. Pac. vertikalizována a je zahájena… Číst vice »
Dobrý den, paní Vacková,
v popsaném případě kódujte dg, pro kterou byl proveden výkon, a nikoliv Z488.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když je na pozici HDG M 87.05 aseptická nekróza kosti, má být na pozici VDG M 16.1? Děkuji
Milá paní Orsághová Omlouváme se, že odpovídáme se zpožděním, ale nějak nám váš dotaz zapadl. Samotná skutečnost, že je na místě HDG M87.05-Idiopatická aseptická nekróza kosti (pánevní krajiny), nevede k tomu, že by měl být vykázán další kód (vámi uváděný M16.1 z toho nevyjímaje). M87.0 není předmětem podvojného kódování. Samozřejmě, že při splnění kriterií pro VDG může být M16.1 na místě VDG. (Jiná situace by byla , kdyby na místě HDG byl… Číst vice »
Dobrý den, na facebooku vznikla skupina Kódování diagnóz, pro kodéry možná dobrý nápad.
Dobrý den, paní Katko,
děkujeme za informaci, nicméně tým PVD nijak neplánuje aktivně působit na této sociální platformě.
Prosím, potřebuji poradit, děkuji. Jedná se o kódování sepse, o přesná pravidla. Zapíše- li lékař do dg souhru sepsi, kódujeme ji automaticky, nebo se o kódování sepse ještě rozhodujeme podle SOFA skóre? Je mi jasné, že pokud lékař sepsi neuvede a my si myslíme, že se o sepsi jedná, že lékaře kontaktujeme a konzultujeme s ním hospitalizační případ. Děkuji.
Dobrý den, paní Radko, SOFA skóre je zmíněné v samostatném příspěvku v digitální knihovně EDU ICZ týkající se Kódování sepse. Doporučuji video zhlédnout. SOFA skóre je zde zmíněné a vysvětlené proto, že na něj v komentáře odkazují autoři pravidla o kódování sepse. Cílem prezentace bylo vysvětlit kodérovi, co SOFA skóre je a přibližně za jakých klinických okolností se dosahuje kritická hodnota změny SOFA. Od kodéra se nečeká, že bude SOFA skóre počítat… Číst vice »
Dobrý den, pane doktore, děkuji za Vaši odpověď, hezký víkend Vám přeji. Radka.